Az Országos Gyermekvédő Ligát magánszervezetként hozták létre 1906-ban. Számos gyermekvédelmi intézményt tartott fenn, például anya- és csecsemőotthonokat, árvaházakat, nevelési intézményeket stb., és szorosan együttműködött a magyar állammal. Az első világháború végét követő kaotikus időszakban az Union Internationale de Secours aux Enfants nemzetközi konferenciáin a Liga hívta fel a figyelmet a Magyarországon uralkodó nyomorra és szegénységre, amely a gyermekek helyzetét különösképpen érintette. Az 1920 és 1927 között a Neugebauer Vilmos vezetése alatt álló Ligát az állam felkérte, hogy lássa el a gyermekvonatok szervezésének feladatait. Ez a megbízás nagy kihívást jelentett a szervezetnek. Neugebauernek és munkatársainak különböző anyagi és szervezési problémákat kellett a feladat elvégzéséhez megoldaniuk, egyházi érzékenységekkel, kül- és belpolitikai elvárásokkal és egyéb érdekekkel kellett számolniuk, úgy, hogy közben a gyermekek érdeke se sérüljön. Munkájára visszatekintve a Liga elégedetten nyugtázhatta, hogy adataik szerint 1920 és 1930 között 61.477 alultáplált gyermeket helyeztek el néhány hónapra holland, belga, svájci, angol és svéd befogadó családoknál, hogy ott megerősödjenek.

Fontos feladata volt a Ligának a gyermekek kiválogatása és alapos orvosi vizsgálata. Erről az akció kezdetekor így ír sajtó 1920 januárjában: „Hogyan sorozzák a gyermekeket? A Gyermekvédő Liga Wesselényi-utcai rendelőjében nagy munka folyik. A Hollandiába küldendő gyermekekor itt sorozzák. Megnézik, nincs-e valami komolyabb betegsége, ragályos baja, kibírja-e az utat és végül tud-e annyit németül, hogy majd odakinn megértetheti magát a környezetével. A rendelőben már korán reggel nagy az élénkség. Az előszobában egész gyermekhad áll, a legtöbbjét az édesanyja kíséri, valamennyi tisztára mosva, fésülve, ünnepi ruhában várakozik. Ahogy az ember körülnéz a szobában, s megáll a tekintete a szőke, barna gyermekfejeken, a sápadt, mosolytalan arcokon, a szomorú szemeken, megesik a szíve. Istenem, ez a vézna, rosszul táplált, hadikoszton felcseperedett sereg az új magyar sarjadék, ezek a tejeskávét, vajaszsemlét nem ismerő soványságok a nagy munkára hivatott utódok! Izgatottan várakoznak az előszobában a szülők is, gyermekek is. Jaj, vájjon besorozzák-e Pistikét, vájjon Margitkát elviszik-e a jószívű idegenek közé, hogy megerősödjék.”

Ez a levelezőlap egy sorozat része, amelyet az 1925-ös Gyermeknapi jótékonysági ünnepre adtak ki „azzal a célzattal, hogy a magyar tanuló ifjúság ennek megvásárlásával segítsen a nálánál szegényebbeken”. A fényképen a Liga Wesselényi utca 6-os szám alatti budapesti főépülete látható: „Külföldi szeretetadományokkal telt s lerakodásra váró társzekerek az Országos Gyermekvédő Liga központi irodái előtt.”